Sprzątanie Grobów

W dniu 30 października 2017 r. uczniowie i opiekunowie Branżowej Szkoły I Stopnia nr 42 w Poznaniu wzięli udział w akcji sprzątania grobów na Cytadeli. Było to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem Poznańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej „WARTA” i jej prezesem Panem Waldemarem Jankowiakiem.
Zbiórka szkół miała miejsce przy pomniku Powstańców Wielkopolskich na Cytadeli o godz.10:00. Następnie każda z grup otrzymała przydział zadań oraz sprzęt potrzebny do ich wykonania. Młodzież z naszej placówki bardzo chętnie przystąpiła do pracy. W trakcie jej trwania można było zaobserwować niezwykłą sumienność, rzetelność i obowiązkowość uczniów, którzy dzielnie zmagali się z porządkowaniem grobów i starannie radzili sobie z grabieniem i usuwaniem liści do worków. Potrzeba wzajemnej współpracy była widoczna we wszystkich działaniach. Okazała się niezwykle skuteczna i efektywna. Nasi uczniowie wykonali swoją pracę najlepiej jak potrafili.
To właśnie zasługuje na najwyższy szacunek, a także pochwałę. Warto dodać, że warunki atmosferyczne nie zawsze nam sprzyjały, gdyż w pewnym momencie niebo zasnuło się chmurami i zaczął padać grad. Jednak nikt się nie poddał i nadal realizował swoje zadania. Wspólne poczucie obowiązku sprawiło, że szlachetny cel został osiągnięty. Na zakończenie akcji uczniowie zapalili upamiętniające znicze, co zostało udokumentowane zdjęciami.
Akcja ta była bardzo udanym przedsięwzięciem Samorządu Uczniowskiego i Wolontariatu Szkolnego.
Opiekunowie:
Izabela Barnat
Paulina Gumula
Ewa Schramm