„W lesie przeczytane”

16 października 2017 roku o godz. 8.40 spotkaliśmy się na Dworcu Głównym w Poznaniu. Pociągiem udaliśmy się do Czerwonaka a następnie pieszo do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo – Leśnej Dziewicza Góra.
Uczestnicy, w piękny, słoneczny, poniedziałkowy dzień, wzięli aktywny udział w rajdzie szkolnym „W lesie przeczytane”.
Jego celem było zachęcenie młodzieży do czytania, a tym samym częstszych wizyt w bibliotece, promocja nowo zakupionych książek, zintegrowanie społeczności szkolnej, rozwijanie talentów uczniów – artystycznych i organizacyjnych, inicjowanie aktywności uczniów i realizowanie ich pomysłów.
Wyznaczeni nauczyciele wcześniej dojechali na miejsce pikniku i przygotowali 14 stanowisk ( 14 klas) do czytania, rysowania, malowania; rozdzielili materiały: papier ksero, pisaki. Rozłożyli też produkty żywnościowe tj. kiełbasy, napoje, chleby i słodycze. Zadbali również o rozpalenie ogniska.
Po krótkim odpoczynki przystąpiliśmy do działania.
Grupy, po przeczytaniu przez wychowawcę/przydzielonego nauczyciela fragmentu wybranej książki wykonali plakat zachęcający do jej przeczytania, dopisali ciąg dalszy książki wg własnych pomysłów, na podstawie okładki wypisali swoje propozycje, dotyczące treści książki, ułożyli
z gałązek, kamieni i innych „darów lasu” tytuł książki oraz wykonali okazjonalny stroik.
Na uczniów po wykonaniu zadań czekało ognisko z kiełbaskami, kawa, herbata i coś słodkiego. Po posiłku grupy udały się na wieżę widokową na Dziewiczej Górze, a po powrocie wszyscy uporządkowali miejsce pikniku i udali się na stację kolejową.
W międzyczasie komisja konkursowa dokonała oceny prac uczniów. Klasy zajęły następujące miejsca:

  1. miejsce – zespół z klas 3 pp i 3b; klasa 1bb; zespół klas 2 za, 3 za, 3 zb
  2. miejsce – klasa 3 a, 1 ba, 1 bc, zespół klas 2zb, 2 zc
  3. miejsce – zespól klas 2 b, 2 c, klasa 2 a.

Wykonawcy najciekawszych prac zostali nagrodzeni słodyczami.
Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele doskonale bawili się na świeżym powietrzu, aktywnie zażywając ruchu.
Piękna pogoda dopisała, dopisali i uczestnicy, którzy w radosnej atmosferze spędzili miłe chwile. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania jesiennego rajdu „W lesie przeczytane” składamy gorące podziękowania i zapraszamy do udziału w następnych imprezach.
Prace uczniów zostały wystawione na korytarzu na III piętrze szkoły.